Rejestracja 538 442 328
w godz. 9.00 - 18.00
Menu

Leczenie Bruksizmu

Co to jest Bruksizm?

Słowo „bruksizm” pochodzi z języka greckiego i oznacza „zgrzytać zębami”.

Bruksizm to schorzenie objawiające się mimowolnym zaciskaniem zębów (najczęściej w sytuacjach stresowych) lub na bezwiednym zgrzytaniu zębami podczas snu. 

Aktualnie chroniczny bruksizm dotyka nawet powyżej 10%  dorosłych pacjentów.

Głównymi powodami powstawania schorzenia zazwyczaj są: codzienne i przewlekłe stresy, występujące u pacjenta wady zgryzu oraz obecność pasożytów w organizmie.

Leczenie Bruksizmu jest istotne ze względu na dyskomfort i objawy: 

Przewlekłe bóle głowy lub uczucie ciągłego szumu i dyskomfortu w uszach, a także nadwrażliwość zębów, która wynika z uszkodzonego szkliwa. Bruksizm wpływa negatywnie na cały organizm, dlatego też warto dobrać odpowiednią metodę leczenia, gdyż nieleczony, prowadzi do groźnych powikłań. Napięcie mięśniowe z czasem przenosi się z mięśni twarzy na kręgosłup, a bolesne dolegliwości rozszerzają swój zasięg o kolejne obszary.  

Jak leczyć Bruksizm

Istnieje wiele skutecznych metod zwalczania bruksizmu: 
Stomatolodzy początkowo polecają specjalistyczną szynę relaksacyjną, również zalecane jest  stosowanie technik relaksacyjnych

Jedną z najskuteczniejszych i efektywnych metod leczenia bruksizmu jest ostrzykiwanie twarzy toksyną botulinową.

Bezbolesne iniekcje botoksowe skutecznie rozluźniają mięśnie szczęk, dlatego niwelują nawyk zaciskania mięśni żwaczy.

Metoda ta jest bezpieczna, bardzo skuteczna a efekt terapeutyczny pojawia się do dwóch tygodni. Rezultaty utrzymują się przez ok. 6 miesięcy – po tym czasie należy powtórzyć zabieg. Dodatkowym plusem jest bezbolesność oraz krótki czas zabiegu, który trwa dosłownie kilka minut.

Dzięki tej metodzie można pozbyć się problemu na stałe. Wystarczy powtarzać zabieg dwa razy w roku przez okres 2 lat oraz zakładać szynę relaksacyjną na noc.

Leczenie Bruksizmu Botoksem

Metoda, która na co dzień stosowana jest w gabinetach Dermatologicznych do wygładzania zmarszczek, sprawdza się także doskonale w leczeniu bruksizmu. Toksyna botulinowa paraliżuje mięśnie, dzięki temu nie napinają się. Lek podaje się precyzyjnie w jedną parę mięśni żwacza. W czasie zabiegu wykonuje się pojedyncze delikatne iniekcje w policzek z każdej strony i problem znika na kilka miesięcy - nawet do 6-8 miesięcy.

Potem sugerowane jest powtarzanie zabiegu co pół roku przez 2-3 lata, wówczas istnieje szansa na odzwyczajenie mięśni od tak intensywnego zaciskania.

Dzięki tej metodzie można pozbyć się problemu na stałe. Wystarczy powtarzać zabieg dwa razy w roku przez okres 2 lat oraz zakładać szynę relaksacyjną na noc

Zapraszamy na konsultację i zabieg do naszych Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich

Rejestracja Telefoniczna 538 442 328

Zapraszamy na naszego bloga
blog

Nasi lekarze

Promocje

Kontakt

REJESTRACJA

538 442 328

Rejestracja w godzinach od 9.00 do 18.00 

Gabinet czynny od Poniedziałku do Czwartku od 11.30 do 18.00 w piątki od 11.30 do 17.00


Wojciech Żarow 604 235 336
lek. med. specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej  
Elżbieta Rutkowska 604 236 402
lek.med. specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej